3 Boyutlu Pençeleri Olan Drone

3 boyutlu yazıcıda tasarlanmış pençeleri bir drone’a takarsanız ne elde edersiniz? Ormanları koruyan ve güvenliği sağlayan robot bir şahin. Son zamanlarda drone’lar hayatımızda çok değerli. Havalanıyorlar, havada duruyorlar, fotoğraf çekiyorlar ya da kargo teslimi yapıyorlar ve sonra iniş yapıp, şarj oluyorlar.

Bu drone’lar kuş olsaydı, muhtemelen yırtıcı bir kuşun avı olurlardı. Ancak Stereotyped Nature-Inspired Aerial Grasper veya SNAG bir avcı olarak tasarlandı. SNAG’in, olmaması gerektiği yerde uçan diğer dronları yakalamak ve ormanlara gözcülük yapmak için her şeye kilitlenen dört adet 3 boyutlu pençeleri var. Evet doğru anladınız, bu izinsiz uçan drone’ları avlayabilecek bir drone.

Yıllar geçtikçe, drone’lar gökyüzünde uçmakta ustalaştı, ancak inişte o kadar değil: Bir drone inişini, daha az pürüzlü bir zemine yapmaya eğilimlidir. Kuşlar aksine, ayaklarını hemen hemen her şeyin etrafına sarabilir, bir dalın pürüzlülüğünü kavrayan pençeleriyle tutunarak inebilir. Hollanda’daki Groningen Üniversitesi’nde biyolog ve robotist olan David Lentink “Kuş için, her şey bir iniş pistidir” diyor. “Bizim için bu gerçekten ilham verici: Sadece farklı iniş takımları tasarlarsanız, her yere inebileceğiniz bir drone’a sahip olabilirsiniz.”

SNAG’in tasarımında, bir yırtıcı olan Bayağı Doğan Şahini’nden ilham alınmıştır. Bu yırtıcı kuş, saatte 300 km hızla süzülerek havada diğer kuşlara çarpıyor ve pençelerini etlerine batırıyor. Dünyadaki en hızlı hayvan ve gökyüzünde mutlak bir tehdittir.

Lentink ve meslektaşları aslında SNAG’i dünya için, öncelikli olarak da yağmur ormanı ekosistemlerini izlemek için tasarladı. Bunu, bir kamera kapanı gibi bir ormanda hangi türlerin hareket ettiğini belirlemek için bir tür nöbetçi olarak tasavvur ediyorlar. Diğer yandan robotun orman yangınları için erken uyarı sistemi olarak konuşlandırılabileceğini ve duman aramak için tetikte olabileceğini düşünüyorlar. Mobil olduğu için, bir yangını ya da bir alanını sürekli olarak izleyebilir ve müdahale edebilirler.

Lentink ayrıca; SNAG’ı korkunç bir yırtıcı kuşun drone versiyonu olarak tasavvur ediyor: “Örneğin, yakınlarda bir SNAG olduğu için başka bir tehdit oluşturan insansız hava aracını vurmak zorunda kalmadan yakalamak, daha faydalı ve sorunsuz olacaktır” diyor.

Author avatar
Hüseyin Aydın
https://royaltech.net