ABD’li Archer firmasının hava taksisini, yüksek ihtimalle Stellantis üretecek

Araba üreticisi Stellantis’in (STLA.MI) , Archer Aviation’ın (ACHR.N) elektrikli uçağının üretimine yardım edeceğini ve ABD’li şirketteki hissesini artıracağını söyledi. iki şirketin Çarşamba günü yapılan bu açıklaması Archer’ın hisselerini yaklaşık %17 artırdı. 

Sanayi firmaları ve yeni girişimler, yolcuları havalimanlarına veya şehirler arasındaki kısa yolculuklara taşımak için dikey olarak inip kalkabilen ve trafiği alt etmelerine olanak tanıyan hava taksilerine yatırım yapmak için akın ediyor.

100 mil (161 km) menzile sahip dört yolcu ve bir pilot taşıyabilen dikey kalkış ve iniş (eVTOL) Midnight uçağı, 2024’ten itibaren 2.300 uçak üretim hedefiyle Covington, Georgia’da üretilecek. Her yıl, Archer ve Stellantis ortak bir bildiride söyledi.

Arada yaklaşık 10 dakikalık şarj süresiyle, yaklaşık 20 millik arka arkaya kısa mesafeli yolculuklar için tasarlanmıştır.

Şirketler, “Stellantis’in amacı, Archer’ın eVTOL uçağını münhasır sözleşmeli üreticisi olarak seri üretmek” dedi.

Fiat Chrysler ve Fransız Peugeot’nun birleşmesinden yaratılan Stellantis, Archer’ın 2023 ve 2024’te kendi takdirine bağlı olarak, belirli iş kilometre taşlarına ulaşılmasına bağlı olarak potansiyel çekiliş için 150 milyon dolara kadar öz sermaye sağlayacak.

Stellantis ayrıca açık piyasada hisse senedi satın alarak Archer’daki mevcut hissesini artıracak, ancak CEO’su Carlos Tavares azınlık hissesini elinde tutmak istediğini söyledi.

Archer’ın San Francisco’daki genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında “Kontrol etmek için değil, desteklemek için buradayız” dedi.

Şirketler, Stellantis’in Archer’da uzun vadeli, mihenk taşı bir yatırımcı olmayı hedeflediğini söyledi.

Tavares, araba şirketinin neden uçak imalatına yöneldiği konusunda şunları söyledi: “Her türlü hareketlilik aracıyla hareket özgürlüğünün tadını çıkarabilirsiniz.

“Bir bisiklet olabilir, bir araba olabilir, bir uçak olabilir, başka herhangi bir şey olabilir, bu nedenle güvenli, temiz ve uygun maliyetli hareket özgürlüğü sağlayabilen herhangi bir yüksek teknoloji ürünü ekipmana kendimizi adadık.”

Otomobil endüstrisini içeren diğer eVTOL girişimleri arasında, aviyonik sistemler geliştirmek için Hyundai Motor Group’un hava taksi birimi ile havacılık tedarikçisi Honeywell International arasında bir işbirliği yer alıyor.

Otomobil endüstrisi batarya tasarımında çok ileride ancak mevcut nesil bataryaların ağırlığı, yeni araçların menzili ve taşıma kapasitesi için sınırlayıcı bir faktör olarak görülüyor.

Kasım ayında Avrupalı ​​uçak üreticisi Airbus (AIR.PA) , arabalar ve uçaklar için yeni nesil elektrikli piller ve hibrit teknolojisi geliştirmek üzere Fransız otomobil üreticisi Renault (RENA.PA) ile bir ortaklık kurdu .

Author avatar
Hüseyin Aydın
https://royaltech.net

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir